Magiczna Gruzja
02.12-09.12.2023
Objazdowa wycieczka po kolebce kultury i ojczyźnie wina.
Zabierz ze sobą kolegę, koleżankę, bliską osobę i zyskajcie po 150 zł zniżki na osobę.
Loty do Gruzji odbywają się z dala od terytorium Rosji i Ukrainy.
Gruzja zniosła wszystkie obostrzenia związane z COVID.
Granicę można przekroczyć posiadając dowód osobisty, paszport tymczasowy, paszport.
Spędzisz osiem dni poznając lokalną kulturę, podziwiając zapierające dech w piersiach widoki oraz architekturę.
W programie m. innymi:
- Martvili i okolice – malownicze kaniony i wodospady
- Przepiękny kanion Okatse
- Podziemny skarb Gruzji – Jaskinia Prometeusza
- Cminda Sameba – słynny klasztor
- Sighnaghi – miasteczko miłości
- Skalne miasto – Wardzia
- Achalciche – zamek Rabati
- Tbilisi – obecna stolica Gruzji
- Spacer Mostem Pokoju
- Pomnik Matki Gruzji
- Kutaisi
- Degustacja wina w lokalnej winiarni
- Doskonała gruzińska kuchnia
1. dzień: sobota – przylot do Gruzji, Kanion Martvili i Okatse, Jaskinia Prometeusza
Spotykamy się na lotnisku w Kutaisi, gdzie będzie na nas czekał nasz przewodnik.
Kanion Okatse
Udamy się do Gordi, gdzie zrobimy spacer nad kanionem rzeki Okatse z widokiem na 100 metrową przepaść. Po spacerze wąską kładką dochodzi się do głównego punktu widokowego – budowli zawieszonej na stalowych linach. Na pierwszym planie ciągną się wzgórza porośnięte gęstym lasem. Według miejscowej legendy w wapiennym masywie Chwamli, blisko kanionu Okatse, znajdują się ukryte królewskie skarby.
Osoby preferujące mniejszą aktywność (za dodatkową opłatą) mogą sprawdzić swoje umiejętności w jeździe terenowej samochodem.
Kanion Martvili
Znajduje się w pobliżu wioski Gachedili, 240 metrów n.p.m.. Woda w rzece Abasha ma w kanionie ciemnozielony kolor. Trasa turystyczna o długości 700 m ma dwa mosty, które prowadzą do trzech platform widokowych kanionu i do historycznego szlaku Dadiani.
Kanion był kiedyś miejscem kąpieli szlacheckiej rodziny Dadiani. W pobliżu kanionu można zobaczyć dobrze zachowane pozostałości charakterystycznego megrelijskiego dwukondygnacyjnego młyna działającego w XVIII i XIX wieku. Szlak Dadiani w dolnym kanionie ma 30-stopniową klatkę schodową wykonaną z dużych kwadratów wapienia.
Według legendy, po tych schodach podążali Jerzy Hagioryta i Dawid IV z Gruzji .
Ciekawym sposobem na zwiedzanie kanionu jest rejs pontonem na 300-metrowym odcinku rzeki Abasha.
Wodospad Kinchkha
Kaskadowy wodospad znajdujący się w wąwozie rzeki Okatse na wysokości 843 metrów nad poziomem morza. Ma trzy stopnie na wapiennych zboczach: górny stopień z 25-metrowym spadkiem, główny wodospad z 70-metrowym spadkiem i trzeci z 20-metrowym spadkiem, który jest dodatkowo zasilany wodą z małych strumieni.
Jaskinia Prometeusza
Znana także jako Jaskinia Kumistavi. Ogólna długość jaskini wynosi ok. 11 km, z czego 1060 m udostępnionych jest dla ruchu turystycznego. W jaskini znajdują się 22 komory, z których 6 jest obecnie udostępnionych do zwiedzania. W 2010 roku prezydent Gruzji Micheil Saakaszwili odwiedził jaskinię w 2010 roku i zaproponował nową nazwę – Jaskinia Prometeusza, na cześć mitycznego Prometeusza, który został przykuty do skały w tej właśnie okolicy. Według miejscowej legendy Prometeusza przykuto do urwiska Khvamli, gdzie był torturowany przez kruka.
Podczas zwiedzania jaskini będą nam towarzyszyć dźwięki i efekty świetlne.
Noc spędzimy w Kutaisi.
2. dzień: niedziela – Klasztor Mghvimevi i Kacchis Sweti, Mccheta, Gruzińska Droga Wojenna
Klasztor Mghvimevi
Gruziński klasztor prawosławny znajdujący się w zachodnio-gruzińskim regionie Imereti, niedaleko miasta Chiatura. Został częściowo wykuty w skale. Swoją nazwę wywodzi od gruzińskiego słowa oznaczającego „jaskinię”. Jego głównym elementem jest XIII-wieczna dwunawowa bazylika. W skład kompleksu wchodzi również dzwonnica, mały kościół halowy i mur. Wokół klasztoru znajduje się wiele mniejszych jaskiń. Według księcia Wachusztiego jaskinie służyły jako schronienie w czasie wojny. Archeolodzy badający jaskinie odkryli kilka grotów strzał oraz ślady ognia.
Kompleks Mghvimevi jest wpisany na listę Gruzińskich Nieruchomych Zabytków Kultury o Znaczeniu Narodowym.
Wodospad Samcvera
15-metrowy wodospad znajdujący się w pobliżu regionu Zestaponi, we wsi Sazano.
Klasztor Kacchis Sweti
Monastyr, który zawdzięcza sławę niezwykłemu położeniu. Na samym wierzchołku 40-metrowej skały znajduje się mała pustelnia, do której można dostać się jedynie drabiną. Monastyr porównywany jest do monastyrów na greckich Meteorach.
W V w. została wybudowana pierwsza pustelnia, która nie przetrwała do obecnych czasów.W górnym klasztorze mieszka jeden pustelnik, który od lat nie schodzi na dół. Na dole znajduje się mały kamienny budynek – główna świątynia klasztorna oraz ruiny średniowiecznych murów i dzwonnicy. W 1944 r. na szczyt dotarła pierwsza ekspedycja naukowa. Odkryto dowody, że już w średniowieczu znajdowała się pustelnia, a mnisi żyli w skrajnym ubóstwie. W 2006 r. odkryto liczne piwnice, w których najprawdopodobniej przechowywano wino.
Dalej czeka nas przejazd Gruzińską Drogą Wojenną. Po drodze zatrzymamy się w Surami, gdzie będziemy mogli kupić Nazuki (słodki chaszurski chlebek gościnności).
Mccheta
Kulturalne i religijne serce Gruzji, jest jednym z najstarszych miast, położona na skrzyżowaniu ważnych szlaków handlowych, w regionie o żyznych glebach i łagodnym klimacie. Jest stolicą regionu Mccheta-Mtianetia. Znajduje się we wschodniej Gruzji, przy ujściu rzeki Aragwy do Kury.
Badania archeologiczne wykazały istnienie osad ludzkich już w epoce brązu (3000–2000 p.n.e.).
Od III wieku p.n.e. do V wieku n.e. Mccheta była stolicą gruzińskiego Królestwa Iberii. W roku 65 p.n.e. Mccheta została zniszczona przez Pompejusza po tym, jak pokonał Mitrydatesa VI Eupatora. Miasto zostało odbudowane.
W IV wieku Święta Nino przyniosła do Gruzji chrześcijaństwo. W 337 roku w Mcchecie ogłoszono religię chrześcijańską jako religię państwową. Mccheta do dziś jest siedzibą najwyższych władz Gruzińskiego Kościoła Prawosławnego. Książe Dagi w VI wieku przeniósł stolicę do Tbilisi, ale pozostała dalej miejscem koronacji władców Gruzji oraz ich pochówków do XIX wieku. W okresie XI–XIII w. pod panowaniem Bagratydów, w 1801 roku włączona wraz z Gruzją do Rosji.
W 2014 roku Katolikos-Patriarcha Gruzji Eliasz II nadał Mcchecie tytuł „Świętego Miasta”.
Sweti Cchoweli
Kościół katedralny w mieście Mccheta. Według legendy święta Nino wybrała miejsce budowy u zbiegu rzek Kury i Aragwi. Elizeusz, Żyd pochodzący z Mcchety wyruszył do Jerozolimy, by bronić Chrystusa przed sądem Piłata, lecz dotarł dopiero w chwili Ukrzyżowania. Odkupił szatę Jezusa od rzymskiego żołnierza i zabrał ją ze sobą do Gruzji. W Mcchecie oddał swojej siostrze Sydonii, która otuliwszy się nią zmarła i została w niej pochowana. Na jej grobie wyrósł wielki cedr.
Święta Nino zleciła aby ściąć cedr i na jego miejscu wybudować kościół, lecz cedr nie dał się ściąć. Dopiero gdy święta Nino modlitwą przywołała anioła, drzewo uniosło się i budowa została ukończona. Z pnia cedru powstała kolumna, dająca życiodajny sok.
Katedrę wzniósł w latach 1010–1029 gruziński architekt Arsakidze za panowania króla Giorgiego II na miejscu zbudowanego w IV w. najstarszego kościoła Gruzji. W 1787 król Herakliusz II polecił otoczyć katedrę wysokim murem obronnym z ośmioma wieżami.
Katedra stanowiła w ciągu wielu stuleci miejsce koronacji i pochówku władców Gruzji oraz siedzibę najwyższych władz Gruzińskiego Prawosławnego Kościoła Apostolskiego. Obecnie jest siedzibą arcybiskupa Mcchety i Tbilisi, sprawującego urząd Katolikosa Gruzji.
W 1994 r. katedra została wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO.
Monastyr Dżwari
Prawosławny monastyr z VI w., został wzniesiony na szczycie wzgórza ponad Mcchetą.
Według miejscowych podań Święta Nino zatrzymała się na modlitwę na najwyższym wzniesieniu Mcchety i postawiła na nim krzyż. Około roku 545 na tym miejscu została wzniesiony mniejszy kościół (Mały Kościół Dżwari), większy (Wielki Kościół Dżwari) został wybudowany obok w latach 586-605.
Znaczenie monastyru Dżwari rosło wraz z upływem czasu i przyciągało wielu pielgrzymów. Wielki Kościół jest wykorzystywany podczas ważniejszych uroczystości. Zachowały się też fragmenty krzyża św. Nino.
Monastyr został wpisany na listę stu najbardziej zagrożonych zniszczeniem zabytków świata.
Monastyr Samtawro
Gruziński prawosławny kompleks klasztorny obejmujący cerkiew Przemienienia Pańskiego i klasztor żeński św. Nino w Mccheta. Został zbudowany w XII w. W świątyni znajduje się grobowiec króla Iberii Miriana III i jego żony, świętej Nino. Drugi, mniejszy kościół pw św. Nino został wybudowany w IV w.
Udamy się w dalszą podróż do naszego miejsca zakwaterowania w Tbilisi.
3. dzień: poniedziałek – Ananuri, Zbiornik wodny Zhinvali, Kazbegi – monastyr na górze Gergeti
Ananuri
Twierdza znajdująca się przy brzegu zbiornika Żinwali. W obrębie fortecy znajdują się dwa XVII-wieczne kościoły, większy – Wniebowzięcia. Twierdza należała do książąt Aragwi, którzy władali okolicą od XIII do XVIII w. Zamek był świadkiem kilkunastu bitew. W 1739 Eristavi podpalił Ananuri i wymordował rodzinę Eristavi z Aragwi. Cztery lata później chłopi z Aragwi zamordowali swoich panów i poprosili króla Teimuraza II z Kartlii, aby panował nad nimi. W 1746 wybuchło jednak powstanie chłopskie, które doprowadziło do sojuszu między Teimurazem a Iraklim II z Kartlii, mającego na celu pokonanie rebeliantów.
Największą wieżą fortecy Ananuri jest Szeupowari, pochodzi z XVII wieku.
W 2007 roku twierdza została wpisana na gruzińską listę informacyjną UNESCO – listę obiektów, które Gruzja zamierza rozpatrzyć do zgłoszenia do wpisu na listę światowego dziedzictwa UNESCO.
Cminda Sameba
Cerkiew położona niedaleko wioski Gergeti w pobliżu miasteczka Stepancminda (dawniej Kazbegi). Cerkiew jest położona na wzgórzu, na wysokości 2170 m n.p.m., góruje nad nią szczyt Kazbek.
Powstanie cerkwi oraz dzwonnicy historycy szacują na XIV wiek. Przypuszczalnie w XV wieku dobudowano do cerkwi przylegający do niej budynek.
Zbiornik wodny Zhinvali
Znajduje się w regionie Mtskheta-Mtianeti. Jest to jedno z najpiękniejszych miejsc w Gruzji i przyciąga wielu turystów. Nad brzegiem zbiornika znajduje się ważny zabytek architektury gruzińskiej – zespół Ananuri, co czyni to miejsce jeszcze ciekawszym. Zalew Zhinvali to idealne miejsce na odpoczynek na łonie natury, piknik lub ucieczkę przed letnimi upałami. Zalew i jego okolice są piękne o każdej porze roku.
Noc spędzimy w Tbilisi.
4. dzień: wtorek – zwiedzanie Tbilisi
Wyruszymy na zwiedzanie Tbilisi – stolicy i największego miasta Gruzji.
Świątynia Metechi
Zbudowana w XIII wieku za panowania króla Dymitra II. Nazwę świątyni przypisuje się okrzykowi króla Wachtanga I Gorgasali, który w V w. po zwycięstwie miał krzyknąć Ak me mteri wteche (gruz. „Tu pokonałem wroga”).
W kościele znajduje się grobowiec świętej męczennicy Zuzanny, która została w V wieku uwięziona za odmowę porzucenia chrześcijaństwa i przejścia na zoroastryzm.
W roku 1967 przed kościołem ustawiono konny pomnik króla Wachtanga I Gorgasali.
Katedra Sioni
Pierwotnie powstała w VI-VII w., kilkakrotnie niszczona i odbudowywana, a to co obecnie widać pochodzi przede wszystkim z XIII w. Jest szczególnym miejscem dla Gruzinów, gdyż znajduje się tutaj krzyż św. Nino. Według legendy krzyż zrobiony jest z gałązek winorośli związanych włosami świętej.
Anczischati
Najstarszy ocalały kościół w Tbilisi zbudowany ze starannie ociosanych kamieni w VI w. przez Daczi – syna króla Gorgasala. Nazwę „Anczischati” świątynia otrzymała w 1675 r., kiedy Piotr Meschi umieścił w niej ikonę Chrystusa przeniesioną z kościoła w Anczi. W 1989 świątynia została zwrócona Gruzińskiemu Kościołowi Prawosławnemu i powróciła do swej funkcji sakralnej.
Twierdza Narikala
Pochodzi z IV w. Twierdza składa się z dwóch otoczonych murem części. Znajduje się na stromym wzgórzu pomiędzy ogrodami botanicznymi i łaźniami siarkowymi. Na niższym dziedzińcu znajduje się kościół św. Mikołaja. Większa część murów została wybudowana przez arabskich emirów w VIII w., których pałace znajdowały się wewnątrz fortecy. Następnie Gruzini, Persowie i Turcy zajęli i naprawili twierdzę, ale w 1827 r. znajdujące się w środku rosyjskie składy amunicji znacząco uszkodziły budowlę.
Sobór Trójcy Świętej
Duży kompleks świątynny z katedrą Gruzińskiego Kościoła Prawosławnego, dzwonnicą, klasztorem i seminarium. Jest położony na wzgórzu św. Eliasza w centrum Tbilisi. Największa budowla sakralna Gruzji. Wybudowana w latach 1995-2004.
Sobór w Tbilisi ma wysokość 68 m (nie licząc krzyża na kopule) i jest jedną z największych świątyń prawosławnych na świecie.
Matka Gruzja
Okazały 20-metrowy posąg wzniesiony w 1958 roku z okazji 1500-lecia Tbilisi przedstawiający kobietę w tradycyjnej gruzińskiej sukni. Posąg wykonany jest z aluminium. Znajduje się w pobliżu twierdzy Narikala.
Matka Gruzja jest symbolem Tbilisi. Patrzy ona w kierunku miasta, trzymając w prawej miecz a lewej ręce puchar wina. Winem wita przyjaciół, natomiast miecz przeznaczony jest dla wrogów.
Wieża zegarowa
Jeden z najbardziej charakterystycznych obiektów w Tbilisi. Przypomina chaotycznie poskładaną z wielu części budowlę. Została wybudowana przez mistrza lalkarstwa Rezo Gabriadze. O pełnych godzinach anioł wychodzi z drzwi na szczycie i uderza w dzwon.
Mtacminda
Udamy się na najwyższe wzniesienie na południowych obrzeżach stolicy Mtacminda, gdzie będziemy mogli napawać się zachwycającym się widokiem miasta. Przejazd kolejką do Parku Mtatsminda. Jest to park krajobrazowy położony na szczycie góry Mtatsminda z przepięknym widokiem na stolicę Gruzji – Tbilisi. W parku znajdują się karuzele, ciemna kolejka, zjeżdżalnie wodne, kolejka górska, kolejka linowa i duży diabelski młyn na skraju góry, oferujący wspaniały widok na miasto.
Most Pokoju
Wieczorem zrobimy spacer, gdzie przejdziemy się Mostem Pokoju zbudowanym ze stali i szkła o nietuzinkowej współczesnej konstrukcji z oświetleniem LED.
Noc spędzimy w Tbilisi.
5. dzień: środa – Sighnaghi, lokalna winnica, Dawid Garedża
Sighnaghi
Miasteczko z XVIII- i XIX-wieczną architekturą w stylu włoskim to najładniejsze miasto w Kachetii, nazywane jest również miasteczkiem miłości. Miasto rozwinęło się w XVIII w., kiedy król Herakliusz II utworzył kryjówkę dla miejscowej ludności przed atakami Lezginów i Persów.
Muzeum Księcia Aleksandra Czawczawadze
Przechowuje historię rodziny Czawczawadze i ich potomków. Założyciel ruchu romantyzmu w Gruzji, książę Aleksander Czawczawadze, uczynił Tsinandali Estate kulturalnym i intelektualnym centrum kraju. Dziś kompleks kulturowy Tsinandali obejmuje pałac pamięci, ogród krajobrazowy, historyczną winiarnię, piwnicę z winami, hotele i lokale gastronomiczne. Winnice zostały przywrócone i wznowiono produkcję wina.
Został zaprojektowany przez włoskich i niemieckich architektów krajobrazu w XIX wieku. Ogród jest wyjątkowy ze względu na egzotyczną roślinność i układ. Istnieje tak zwana „ścieżka miłości”. Legenda głosi, że jeśli zakochani będą mogli przejść przez nią z zamkniętymi oczami, ich wspólne życie będzie szczęśliwe. To właśnie w tym ogrodzie zakochali się w sobie Nino Czawczawadze i Aleksander Gribojedow.
To właśnie w winnicy Tsinandali wino zostało po raz pierwszy butelkowane w Gruzji. Kolekcja starych win księcia Aleksandra obejmuje ponad 15 000 butelek, z których najstarsza pochodzi z 1814 roku. To właśnie w tym miejscu będziemy degustować gruzińskie wina.
Dawid Garedża
Kompleks monastyrów (Gruzińskiego Kościoła Prawosławnego) położonych w Kachetii. Został założony w VI w. przez jednego z trzynastu syryjskich mnichów, którzy przybyli w tamten region. Jeden z mnichów o imieniu Dawid osiedlił się w jaskini na górze Garedża. Z upływem czasu wybudował monastyr Lawra.
W 2007 roku kompleks został wpisany na gruzińską listę informacyjną UNESCO – listę obiektów, które Gruzja zamierza rozpatrzyć do zgłoszenia do wpisu na listę światowego dziedzictwa UNESCO.
Noc spędzimy w Tbilisi.
6. dzień: czwartek – Gori, Borjomi, Achalciche
Gori
Rodzinne miasto Stalina, gdzie zwiedzimy Państwowe Muzeum Józefa Stalina. Gruzińskie muzeum poświęcone jest życiu radzieckiego przywódcy, z pochodzenia Gruzina. Obok głównego budynku oglądać można przeniesioną w to miejsce i odrestaurowaną chatę szewca Wissariona Dżugaszwilego, ojca Stalina, w której wódz przyszedł na świat i spędził pierwsze cztery lata życia. Na placu muzeum ustawiono jako eksponat opancerzony wagon, którym od 1941 r. podróżował Stalin, m.in. na konferencję w Jałcie i Teheranie. Wagon waży 83 tony, został podarowany muzeum w 1985 r.
Borjomi
Nazwa najbardziej popularnego produktu eksportowego Gruzji, czyli wody mineralnej, która pochodzi z miasta o tej samej nazwie. Miasto otaczają lasy Bordżomsko-Charagaulskiego Parku Narodowego oraz góry Niskiego Kaukazu.
Udamy się do Parku Zdrojowego położonego na dnie Doliny, oprócz źródeł wody mineralnej znajduje się również wodospad. Jeżeli będzie możliwość wjedziemy kolejką linową na szczyt urwiska, gdzie będziemy mogli podziwiać widoki na park i całe Borjomi.
Zamek Akhaltsikhe (Rabati)
Średniowieczna twierdza zbudowana w IX wieku pod nazwą „Zamek Lomsia” w mieście Achalciche.
Achalciche pierwotnie składało się z trzech części: zamku, otaczającej go cytadeli i właściwego większego miasta. Zamek otoczony był trzema wałami obronnymi i połączony tunelami z sąsiednimi terenami. W obrębie cytadeli oprócz zamku znajdował się duży dziedziniec, arsenał, mennica, łaźnia i kościół.
Twierdza i sąsiednie budynki zostały gruntownie przebudowane i odnowione w latach 2011–2012, aby przyciągnąć więcej turystów w te okolice.
Noc spędzimy w Achalciche.
7. dzień: piątek – Wardzia, Kutaisi
Wardzia
Niesamowite skalne miasto, które w razie najazdu obcych wojsk służyło jako schronienie dla 60 tysiąca osób. Król Jerzy III w XII w. wybudował tu fortyfikację, a jego córka królowa Tamara założyła w jaskiniach klasztor, który urósł do rangi świętego miasta, w którym prawdopodobnie mieszkało 2 tysiące mnichów. Ludzie zamieszkiwali w wykutych w skale siedzibach na 13 piętrach. Trzęsienie ziemi zniszczyło dużą część kompleksu, odsłaniając tym samym ukryte korytarze i komnaty.
Katedra Bagrati
Występuje także pod oficjalną nazwą Katedra Zaśnięcia Bogurodzicy. Jest najcenniejszą budowlą sakralną w Kutaisi. Została zbudowana w 1003 r. przez Bagrata III. W 1692 r. wojska tureckie wysadziły w powietrze podstawę wraz z kopułą oraz zadaszenie, pozostawiając katedrę w ruinie. W latach 2009 – 2012 budowlę odrestaurowano.
W 1994 r. katedra została wpisana na listę dziedzictwa UNESCO.
Fontanna Kolchidy
Znajduje się w centrum Kutaisi na Placu Agmashenebeli. Jest jednym z symbolów Kutaisi. Nawiązuje do starożytnych mitów gruzińskiego królestwa. Zdobią ją złote figurki w kształcie tygrysów, koni, baranów i innych zwierząt, które odnaleziono podczas wykopalisk archeologicznych na terenie Gruzji.
Noc spędzimy w Kutaisi.
8. dzień: sobota – Kutaisi, transfer na lotnisko i przelot do Polski
Jest to ostatni dzień naszego pobytu. Przejazd na lotnisko w Kutaisi i przelot do Polski.
*Punkty programu mogą ulec zmianie ze względu na warunki pogodowe.
Ważne informacje
MIEJSCE ROZPOCZĘCIA:
Miejscem rozpoczęcia naszego wyjazdu jest lotnisko w Kutaisi.
Pomagamy przy znalezieniu najkorzystniejszej opcji lotu oraz przy zakupie biletu.
ZAKWATEROWANIE:
Podczas wyjazdu będziemy zakwaterowani w pokojach dwuosobowych.
TRANSPORT:
Do dyspozycji, podczas całej wycieczki będziemy mieć samochód prowadzony przez naszego lokalnego przewodnika.
WYŻYWIENIE:
W cenie wyjazdu zapewnione jest każdego dnia śniadanie.
GRUPA:
Minimalna liczba osób na wyjeździe wynosi 6.
PRZYKŁADOWE CENY:
- obiad w restauracji – 15-30 GEL (24-50 PLN)
- piwo – w sklepie 1,8 GEL (2,90 PLN), w restauracji 3 GEL (4,80 PLN)
- czacza – 5-6 GEL (8 – 9,60 PLN)
- kawa – 2-6 GEL (3,20-9,60 PLN)
- chaczapuri (gruziński zapiekany placek z serem) – 8 – 12 GEL ( 12,8 – 19,2 PLN)
- Coca-cola 2l – 2 GEL (3,20 PLN)
- chinkali – 1,2 – 1,5 GEL (2 – 2,4 PLN)
Cena obejmuje:
- organizację wyprawy
- zakwaterowanie w pokoju dwuosobowym ze śniadaniem
- wynajem busa lub auta
- paliwo i opłaty związane z busem/autem
- opiekę przewodnika
- ubezpieczenie
Cena nie obejmuje:
- biletu lotniczego, pomagamy przy zakupie biletu
- obiadokolacji koszt około 20-50 zł
- biletów wstępu do zaplanowanych atrakcji
- Jaskinia Prometeusza – 23 GEL (36,8 PLN)
- Kanion Okatse – 17,25 GEL (27,6 PLN)
- Kanion Martvili – 17,25 GEL (27,6 PLN)
- Rejs pontonem w kanionie Martvili – 15 GEL (24 PLN)
- Wardzia – 15 GEL (24 PLN)
- Zamek Rabati – 15 GEL (24 PLN)
- Wodospad Kinchkha – 17,25 GEL (27,6 PLN)
- Muzeum Stalina – 15 GEL (24 PLN)
- testów na obecność Covid-19 przed wylotem/powrotem (jeżeli dotyczy)
CENA WYPRAWY
2750 pln
+ bilet lotniczy
REZERWACJA MIEJSC
Jedyną formą rezerwacji miejsc na wycieczkę jest wpłacenie zaliczki w wysokości 500 zł.
O dostępności decyduje kolejność wpłacenia zaliczek.
Rezerwacja dla Państwa miejsc niestety generuje dla naszej agencji koszty, dlatego zaliczka nie podlega zwrotowi w przypadku rezygnacji z podróży z nami.
Istnieją wyjątki:
- jeśli wycieczka jest sprzedana w 100 % – nie ma wolnych miejsc,
- jeśli osoba zaproponuje inną osobę na swoje miejsce i wyruszy z nami na wyprawę,
- jeśli wycieczka nie dojdzie do skutku z powodu przepisów prawnych,
- jeśli nie osiągniemy minimalnej liczby uczestników,
zwracamy 100 % zaliczki lub oczywiście przenosimy na inny termin.
Dane do przelewu zaliczki:
VAGABONDS.PL LIMITED
Company number 13804494
International House, 12 Constance Street,
London, United Kingdom, E16 2DQ
Nasze konta PKO BP
PLN 27 1020 1169 0000 8102 0808 2556
EURO 05 1020 1169 0000 8102 0808 2564
GBP 34 1020 1169 0000 8802 0808 2572