Wyprawa na półwysep Snæfellsnes w poszukiwaniu zorzy
15.11 – 20.11.2022
Daleko by szukać kraju tak różnorodnego jak Islandia.
Jest to jedna z najlepszych destynacji dla ludzi ciekawych, lubiących aktywnie spędzać czas.
Na wyspie i w okolicach żyją urocze maskonury, wieloryby, foki, renifery możemy spotkać lisa polarnego oraz dziesiątki gatunków ptaków.
Zobaczymy gejzer buchający wrzącą wodą na kilkadziesiąt metrów.
Będziemy przedzierać się przez metrowe zaspy śniegu by dotrzeć do miejsca, gdzie zażyjemy kąpieli w gorącej rzece.
A wtedy nad naszymi głowami być może pojawi się zorza?
Wysokie klify, urzekające fiordy, ciekawe formy skalne, czarne plaże, pola lawy były doskonałym plenerem dla wielu filmów.
Jest to też doskonały plener dla fotografów, którzy tu licznie nadciągają z całego świata.
Wielkim atutem Islandii jest również kuchnia.
Możemy tam spróbować: Rekina, wieloryba, dorsza, renifera, maskonura, wołowiny, koniny oraz miejscowej baraniny (która jest jedyna w swoim rodzaju).
Wysokie klify, urzekające fiordy, ciekawe formy skalne, czarne plaże, pola lawy były doskonałym plenerem dla wielu filmów.
Jest to też doskonały plener dla fotografów, którzy tu licznie nadciągają z całego świata.
Będziemy zwiedzać w kameralnej (ośmioosobowej) grupie.
Przez cały wyjazd będziemy śledzić aktywność zorzy i poszukiwać najlepszego miejsca do jej zobaczenia.
Ten wyjazd można połączyć z kolejnym wyjazdem, na którym zwiedzamy południową część wyspy.
Zachęcamy do zapoznania się z jej programem.
Jeśli Zdecydujecie się Państwo połączyć oba wyjazdy rabat na drugi wyjazd to 10%.
„Aurora Trip – śladami zorzy”
1. dzień: przylot do Islandii
Spotykamy się na lotnisku w Warszawie o godz. 19:00.
(Osobom mieszkającym za granicą chętnie pomożemy w znalezieniu lotu).
Około godziny pierwszej w nocy lądujemy w Reykjaviku.
Udajemy się busem na nocleg do:
Hotel Vellir/Lighthouse Inn, 2, Norðurljósavegur 402, Islandia.
2. dzień – Reykjavik, Thingvellir, Gullfoss, Geysir, Strokkur
Po śniadaniu kierujemy się do najdalej na północ wysuniętej stolicy Europy – Reykjaviku. Zobaczymy tam:
Ratusz to postmodernistyczna, wybudowana z szkła, betonu budowla, która jest kontrastową budowlą dla stolicy, w której górują filigranowe drewniane domy. Wzbudziła ona wiele negatywnych emocji wśród mieszkańców. W budynku znajduje się duża mapa Islandii, przy której omówimy sobie historię wyspy.
Hale koncertową Harpa to imponująca sala koncertowa, która swą architekturą nawiązuje do kostki lodu. Niektórzy widzą w niej kostki lodu inni plastry miodu. Jednak analogia z lodem wydaje się być najtrafniejsza. Mieści się tam kino, centrum konferencyjne oraz siedziba narodowej opery i orkiestry symfonicznej. Szczególnie przy pięknej słonecznej pogodzie, zwiedzanie wnętrza hali i obserwowanie promieni słonecznych przechodzących przez szkło pozostawia niezapomniane wrażenia. Bajeczne interferencje rysują ciekawe obrazy na ścianach i podłogach. Akustyka w salach koncertowych jest jedną z najlepszych na świecie, co jeszcze bardziej polepsza odbiór koncertów Orkiestry Symfonicznej i Opery Narodowej, które odbywają się w środku.
Pomnik Sólfar jest to rzeźba, którą zaprojektował Jón Gunnar Árnason. Pomnik Sólfar to rzeźba, która zlokalizowana jest obok drogi Sæbraut w Reykjavíku, niedaleko pięknej hali koncertowej Harpa. Rzeźba ta opisywana jest jako łódź marzeń, oda do Słońca lub nazywana jest “Słonecznymi Podróżnikami”. Artysta zamierzał przekazać obietnicę nieodkrytego terytorium, marzenie o nadziei, postępie i wolności. Autor ukazał statek wyobraźni, przyciągającą moc przygody, pragnienie odkrywania, potrzebę poruszania się naprzód i most między krainami jawy i snu. Twórca zmarł przed odsłonięciem rzeźby. Jednak pozytywny przekaz, nigdy nie zostanie zapomniany.
Katedrę Hallgrímskirkja luterański kościół Hallgrímskirkja, który znajduje się na wzgórzu Skólavörðuholtið. Jest widoczny, z każdego zakątku miasta i stanowi dobry punkt orientacyjny. Przyciąga tłumy turystów, którzy cierpliwie czekają na swoją kolejkę, aby ujrzeć panoramę roztaczającą się z wieży kościoła. Widok miasta jest bajkowy, małe, kolorowe, drewniane domy przypominają nam widok miasteczka zbudowanego z klocków.
Pomnik islandzkiego odkrywcy ameryki – Leifa Erikssona.
Smakosze będą mieli okazję spróbować zdaniem The Guardian najlepszego w Europie Hot Doga – którego degustował wiele słynnych osób włącznie z prezydentem USA Barackiem Obamą.
Islandia jest to też jedno z dwóch miejsc na ziemi gdzie możemy spróbować mięsa wieloryba.
Będzie chwila na szybkie zakupy i uzupełnienie zapasów.
Następnie udamy się na Równinę Zgromadzeń Þingvellir jest to rozpadlina skalna pomiędzy dwoma płytami tektonicznymi. W tym miejscu już od 930 r. “Wolni Ludzie” ma na corocznych wiecach decydowali o obowiązujących prawach na wyspie. Ustanawiali nowe prawa a także wykonywali wyroki. Althing tak nazywało się ów zgromadzenie działało z małymi przerwami do czasów współczesnych. Był zalążek demokracji a dzisiejszy parlament Islandzki jest bezpośrednim spadkobiercą tej tradycji.
Odwiedzimy miejsce gdzie będziemy zobaczyć gejzer o nazwie Geysir. Od jego nazwy wzięły nazwę wszystkie inne gejzery dlatego jest nazywany ojcem wszystkich gejzerów.
Drugi gejzerem, który znajduje się tuż obok to Strokkur, który do dziś wyrzuca z siebie wodę na kilkadziesiąt metrów.
Wodospad Gullfoss (Isl. Złoty Wodospad) Jeden z ładniejszych wodospadów na Islandii. Znajduję się na rzece Hvita jest dwu kaskadowy o wysokościach przełomu 11 i 21 metrów. Przepływa przez niego 110 metrów sześciennych wody na sekundę.
Na początku XX wieku Gullfoss miał być przekształcony w hydroelektrownie, jednak plany zarzucono. Według jednej wersji przyczyniły się do tego protesty mieszkańców, według drugiej brak funduszy. Jest też legenda związana z zawiązana z tym wydarzeniem. Córka właściciela ziemi na której znajduje się wodospad zagroziła samobójstwem w jego odmętach jeśli ojciec wyrazi zgodę na budowę zapory. który ma legendę niczym nasza legenda o Wandzie, która niemca nie chciała.
Noc spędzimy na farmie specjalizującej się w hodowli owiec, gdzie będziemy mogli spróbować miejscowej baraniny, pstrąga łososiowego, czy też dorsza.
Dostępne są też kanapki z baraniną, hamburgery ….z baraniną, pizza. 🙂
Jest też tam dobrze wyposażona kuchnia, gdzie można samodzielnie przygotować posiłek.
Jedną z większych atrakcji farmy są “hot tuby” – wanny z gorącą wodą, kąpiąc się w gorącej wodzie na świeżym powietrzu możesz podziwiać zorzę.
3. dzień – Ölkelduvatn, Budir, Arnarstapi
Około godziny 7-mej wyruszamy w kierunku półwyspu Snaefellsnes .
Dotrzemy do klifu Gerðuberg gdzie zobaczymy oktagonalne słupy, które były inspiracją wielu skandynawskich budowli sakralnych. Może zauważyć ich wpływ między innymi na katedrę Hallgrímskirkja.
Odwiedzimy źródło Ölkelduvatn, której przypisywane są magiczne właściwości.
Krótki spacer nad morzem gdzie mamy nadzieję spotkać foki “wygrzewające” się na brzegu.
W programie jest też Kościół w Budir. Malowniczy kościółek położony nad samym brzegiem morza. Romantyczne pary z całego świata przylatują tu by powiedzieć sobie “Tak”. 🙂 (Ostatnio spotkałam tam Amerykanów, którzy właśnie to miejsce wybrali na ślub.)
Następnie udamy się do Arnarstapi na spacer brzegiem morza by zobaczyć Stone Bridge.
4. dzień – Kirkjufell, Muzeum rekina
Góra Kirkjufell nazywana też czapką czarownika będąca często wizytówką Islandii jednym z najbardziej rozpoznawalnych krajobrazów. Leżący obok wodospad Kirkjufellsfoss.
Muzeum rekina – Niesamowite spotkanie z ludźmi, którzy od XIX w zajmowali się łowieniem rekinów. Małą łódką poławiali osobniki przekraczały nawet tonę.
Będziemy mieli okazję zwiedzić muzeum, obejrzeć przedmioty związane z łowiectwem rekina film, który wyjaśni nam proces przygotowania rekina do spożycia. Mięso rekina leżakuje przez pół roku by nadawało się do spożycia. Rekin jest tradycyjną irlandzką potrawą, przysmakiem. W programie jest degustacja.
Koszt Biletów do muzeum pokrywa “vagabonds.pl”
5. dzień – Krísuvík, Geldingadalir Volcano, Valahnúkamöl, Blue Lagoon
Około godziny 7 mej wyruszamy w kierunku Keflaviku.
Odwiedzimy pola geotermalne Reykjanes Fólkvangr oraz Krísuvík.
Odwiedzimy miejsce gdzie łączą się płyty kontynentalne. Amerykańska i Euroazjatycka. Płyty łączy mostek, dzięki któremu raz jesteśmy w Ameryce raz w Europie.
Czymś absolutnie egzotycznym jest możliwość obserwacji “serca ziemi”. Islandia daje nam taką możliwość. Dosłownie kilkaset metrów od parkingu możemy obserwować aktywny wulkan.
Geldingadalir Volcano – Jednak jego aktywność jest trudna do przewidzenia. Czasem strzela lawą, czasem zasypia. Zbliżenie się nawet do nieaktywnego wulkanu, którego lawa wciąż jest gorąca wydaje mi się ciekawą przygodą. A być może, akurat gdy tam będziemy będzie chciała się popisać spektakularną erupcją?
(decyzje podejmie grupa)
Kolejnym punktem jest Valahnúkamöl piękna plaża z wystającymi z morza “ostańcami” pięknym klifem i znajdującymi się w pobliżu polami geotermalnymi. Oczywiście z tym miejscem wiąże się mnóstwo legend o czarownicach, morderstwach z za grobu i wypędzaniu duchów.
Wieczorna kąpiel w Blue Lagoon Jedno z najpiękniejszych SPA na świecie. Połączenie surowego wulkanicznego kamienia wraz z egzotycznym drewnem. Zamknięte w prostej prostokątnej formie. Bez upiększeń, ozdób robi fenomenalne wrażenie. Szafirowa woda w basenie bogata w krzemień jest doskonała dla skóry. Odwiedzający basen w cenie biletu dostają krzemionkową maseczkę i drinka.
Kolacja w uroczej restauracji w Keflaviku i droga na lotnisko.
6. dzień – powrót do Polski
Powrót w godzinach porannych.
Ważne informacje
MIEJSCE WYLOTU:
Miejscem rozpoczęcia naszego wyjazdu jest Warszawa – lotnisko Chopina.
Osobom mieszkającym za granicą chętnie pomożemy w znalezieniu lotu.
ZAKWATEROWANIE:
Podczas wyjazdu będziemy zakwaterowani w pokojach dwuosobowych.
TRANSPORT:
Do dyspozycji, podczas całej wycieczki będziemy mieć 9-osobowy samochód z napędem 4×4, prowadzony przez naszego lokalnego przewodnika.
WYŻYWIENIE:
W cenie wyjazdu zapewnione jest pierwszego dnia śniadanie.
Miejsca, w których śpimy posiadają kuchnie.
Najczęściej grupa tworzy wspólną kasę na zakup pieczywa, jajek, pomidorów.
Jajecznicę i sałatkę robimy wspólnie resztę najczęściej grupowicze przywożą z Polski.
GRUPA:
Minimalna liczba osób na wyjeździe wynosi 6.
POGODA:
Zwykle temperatury wahają się od 1°C do 8°C.
PRZYKŁADOWE CENY:
- śniadania koszt w guest housie to ok 15 €/os
Samodzielne przygotowanie śniadania jest znacznie tańsze. - hot dog stacja benzynowa 10-20 zł
- obiad w zależności od miejsca 100-200 zł.
Cena obejmuje:
- zakwaterowanie w pokoju dwuosobowym
- transport autem
- opiekę przewodnika
- śniadanie pierwszego dnia
- ubezpieczenie
Cena nie obejmuje:
- biletu lotniczego – przelot Warszawa-Reykjavik-Warszawa
koszt 500 – 1000 zł (opcja z bagażem podręcznym); pomagamy przy zakupie biletu - kosztów wyżywienia
- wydatków własnych
cena wyprawy
4450 pln
+ bilet lotniczy
REZERWACJA MIEJSC
Jedyną formą rezerwacji miejsc na wycieczkę jest wpłacenie zaliczki w wysokości 500 zł.
O dostępności decyduje kolejność wpłacenia zaliczek.
Rezerwacja dla Państwa miejsc niestety generuje dla naszej agencji koszty, dlatego zaliczka nie podlega zwrotowi w przypadku rezygnacji z podróży z nami.
Istnieją wyjątki:
- jeśli wycieczka jest sprzedana w 100 % – nie ma wolnych miejsc,
- jeśli osoba zaproponuje inną osobę na swoje miejsce i wyruszy z nami na wyprawę,
- jeśli wycieczka nie dojdzie do skutku z powodu przepisów prawnych,
- jeśli nie osiągniemy minimalnej liczby uczestników,
zwracamy 100 % zaliczki lub oczywiście przenosimy na inny termin.
Dane do przelewu zaliczki:
VAGABONDS.PL LIMITED
Company number 13804494
International House, 12 Constance Street,
London, United Kingdom, E16 2DQ
Nasze konta PKO BP
PLN 27 1020 1169 0000 8102 0808 2556
EURO 05 1020 1169 0000 8102 0808 2564
GBP 34 1020 1169 0000 8802 0808 2572